FINIS MISERIAE
Evropský parlament ve svém hlasování dne 5. 5. 2009 rozhodl, že Evropská unie již nechce podporovat krutý komerční lov tuleňů, a podpořil zákaz obchodu s tuleními výrobky v rámci EU. Kampaň Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, kterou o. s. Svoboda zvířat spustilo v únoru 2009 v České republice v rámci celosvětové snahy ochránců zvířat o ukončení tohoto brutálního lovu, tedy dosáhla svého cíle.
Legislativní usnesení Evropského parlamentu ze dne 5. května 2009 o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o obchodování s produkty z tuleňů především tedy zakazuje „uvádění produktů z tuleňů na trh“ (za účelem komerčního zisku) s tím, že tato pravidla platí nejen pro produkty pocházející ze Společenství, ale také pro produkty dovezené ze třetích zemí. Výjimku tvoří produkty z tuleňů získané při tradičním lovu Inuity a dalšími původními komunitami, které přispívají k jejich živobytí. Nařízení se vztahuje na všechny druhy ploutvonožců (Phocidae, Otariidae a Odobenidae). Technicky vzato je stále možný tranzit výrobků z tuleňů skrze Evropskou Unii, ovšem i tak je zákaz obchodu velikým krokem.
Dalším formálním krokem je schválení Radou ministrů EU. Evropská komise pak musí připravit opatření, která umožní implementaci zákona. Nařízení pravděpodobně vstoupí v platnost před létem 2010.
Dopady zákona lze však zaznamenat již nyní. V roce 2009 klesly ceny tuleních kůží téměř o polovinu ve srovnání s rokem minulým. Celkem 30 států světa již zakázalo prodej výrobků z tuleňů (včetně 7 z 10 největších kanadských exportních trhů, což představuje 85 % z celkového objemu kanadského exportu). V dubnu letošního roku vyjelo na lov v Newfoundlandu pouze 6 velkých lodí oproti 113, které se vydávaly lovit v minulých letech. Některé odhady hovoří až o čtvrt milionu tuleňů, jejichž životy byly letos díky zákazu obchodu v EU zachráněny. Ochránci zvířat věří, že toto je začátek konce komerčního lovu tuleňů nejen v Kanadě (například v Namibii začíná komerční lov tuleňů obvykle v červenci).
Schválení tohoto nařízení je také významným gestem pro kanadskou vládu: Evropa s brutálním lovem tuleňů nesouhlasí. A nejen Evropa: počátkem května také americký senát podpořil rezoluci, v níž žádá kanadskou vládu, aby zakázala komerční lov tuleňů, a také velmi silně podporuje nařízení o zákazu obchodu schválené Evropským parlamentem.
Zoufalost kanadské vlády také dokazuje například fakt, že se kanadský parlament na protest proti schválenému zákazu v EU pokoušel prosadit, aby uniformy kanadských atletů pro olympiádu ve Vancouveru v roce 2010 obsahovali tulení kožešinu, což kanadský olympijský tým ihned odmítl se zdůvodněním, že nesouhlasí s politizací olympijských her. Dalším „povedeným“ kouskem bylo snězení syrového tuleního srdce kanadskou guvernérkou Michaelle Jean. Také jejím záměrem bylo protestovat proti evropskému nařízení.
Kampaň v České republice sice skončila, ale celosvětová snaha o úplné ukončení komerčního lovu tuleňů stále pokračuje.